Prvouka 4. a 5. ročník, Přírodověda 7. ročník

O stromech a keřích spolu mluvíme často. Na podzim jste vyráběli Listové leporelo, teď na jaře ještě dřeviny listy nemají. Podívejte se tedy na jejich větve s pupeny (ze kterých se už brzy listy vyklubou).

5.4.2021 11:39 / Alena Vožehová

Vyražte ven a zblízka si prohlédněte větve stromů a keřů s pupeny. Tak, jako se dřeviny mezi sebou liší svými listy, liší se i tvarem, velikostí a umístěním pupenů na svých větvích. Teď je nejlepší chvíle na to pupeny prozkoumat. Můžete i po jedné větvičce z každého druhu stromu nebo keře opatrně utrhnout a vyrobit si atlas pupenů - podívejte se do fotogalerie, jak může atlas vypadat. Anebo natrhané větvičky dejte doma do vázy s vodou a pozorujte, jak z pupenů vyrůstají první malé lístečky - doma v teple jim to půjde rychleji než venku.

V Souborech máte ke stažení pracovní listy ze stránek https://ucimesevenku.cz/jaro/, které můžete při určování pupenů a tvorbě atlasu použít. Při výrobě atlasu pracovní list nalepte na tvrdý karton (z krabice) nebo na čtvrtku a pak teprve nalepujte jednotlivé větvičky k jejich obrázkům. Pokud při svém tvoření budete fotit, budu ráda, když mi fotky pošlete na mou e-mailovou adresu alevoz@zsrako.cz. Vyrobené atlasy přineste, až to půjde, s sebou do školy, společně si je prohlédneme a porovnáme se skutečným atlasem pupenů, který máme ve škole.

Mějte se dobře, buďte zdraví a určitě vyražte ven (i kdybyste náhodou atlas pupenů nakonec nevyráběli:))

ALENA