Přírodověda, Prvouka

Dalším tématem, kterému se společně věnujeme hodně často, a tak se mu budeme věnovat i teď je... příroda. Příroda a její ochrana, co přírodě škodí a co jí prospívá, jak se v přírodě správně chovat.... A proč je to všechno tak významné? Protože i příroda a její stav má pro zdraví člověka velký význam. Tak do toho:)

19.5.2020 09:33 / Alena Vožehová

Přiložené materiály znáte, pracujeme s nimi ve škole. Takže vezměte pastelky, nůžky a lepidlo a pusťe se do práce. Přiložené "pracovní listy ochrana přírody" jsou součástí materiálu určeného starším kamarádům z vyšších ročníků. Podívat se na něj můžete třeba na stránkách třídy I.S (článek Přírodověda z 10. 5. - soubory ke stažení  "základní pravidla ochrany přirody"). Některé pracovní listy z tohoto materiálu ale zvládnete i vy, tak jestli chcete, jsou i tady v souborech ke stažení.

Ale opravdu všichni určitě vyražte ven, do přírody. Ať už někam dál za město nebo vesnici, kde bydlíte, anebo jen kousek před vaše dveře - příroda je všude. Pořádně se rozdhlédněte: prohlédněte si oblohu s mraky, stromy a ptáky, kteří kolem nich poletují, sedněte si na zem a dotkněte se rostlin a půdy a pozorujte malé živočichy, kteří na rostlinách a v půdě nebo na jejím povrchu žijí... protože příroda je všude, kde se daří životu, kde je pohromadě více druhů, kde je zelená a modrá a život a růst... Příroda je všude, jen se musíme naučit ji vidět. Sáhněte si na přírodu, dotkněte se jí... Protože to, co není dotýkáno, není milováno. A k přírodě se dobře chová ten, komu na ní záleží, kdo ji má rád:)

V iVysílání České televize se můžeš podívat na dokumenty seriálu Krajinou domova. Moc poutavě vypráví o pozoruhodné české krajině. Díl týkající se CHKO Křivoklátsko, které je nejblíže Rakovníku, nazvaný Královské lesy je ke zhlédnutí tady: https://www.ceskatelevize.cz/porady/11042798844-krajinou-domova/214562260510002-kralovske-lesy/.

Na webových stránkách všech národních parků jsou ke stažení různé pracovní listy, informační brožurky se spoustou obrázků a zajímavostí a některé i s jednoduchými úkoly,  třeba tady: https://www.krnap.cz/data/Files/downloads/muj-park_147523571219.470.pdf.