Pobytový ekologický výukový kurz "Příroda není nuda"

Celkem 19 žáků ZŠ speciální v doprovodu 8 pedagogických pracovníků prožilo na přelomu září a října tři dny v Naučném středisku ekologické výchovy Kladno-Čabárna.

14.10.2021 18:56 / Alena Vožehová

Cestou do Kladna jsme se zastavili na Sletišti a vyzkoušeli jízdu na konících: Merci, Rony a Lekor na nás byli moc hodní a my jim za to dali něco dobrého (mrkev, jablíčka a staré sušené pečivo). Po příjezdu a ubytování jsme si společně prohlédli Záchrannou stanici pro zraněné živočichy AVES – i tady jsme starým suchým chlebem udělali radost zvířátkům, hlavně ovcím a kozám. A s krkavcem Karlem jsme si krásně popovídali – umí totiž mluvit lidskou řečí:) Pak jsme společně procvičovali psaní: psali jsme dopisy maminkám, tatínkům, babičkám a kamarádům – prostě všem, koho máme rádi. A celý večer pak protančili, to nás fakt baví:) Těsně před spaním byl čas na pohádku, paní učitelka Jitka připravila maňásky a my už společně doplňovali to, co ve známé pohádce říkala Karkulka a Vlk, Myslivec a Babička.

Ve čtvrtek pro nás měli připravený program lektoři NSEV, řekli nám: "Rozhlédni se po lese" a my to udělali a navíc si i povídali o zvířatech a o tom, co jedí, jaké pobytové znaky v přírodě zanechávají, jak poznáme, že kolem nás zvířata jsou, i když je přímo nevidíme. Odpoledne jsme zkusili vyrobit ruční papír a pak vyrazili hledat poklad. Cestou jsme museli vyřešit několik hádanek, odpovědět na různé otázky a vypočítat spoustu příkladů. Nakonec jsme ale poklad opravdu našli! A večer patřil táboráku – opékali jsme buřtíky a zpívali s kytarou, nejdřív jsme ale po cestě vyznačené hořícími svíčkami museli k ohništi dojít a to pro některé znamenalo překonat strach. Před tím, než jsme usnuli, jsme zase společně četli pohádku, tentokrát "O Koblížkovi".

V pátek jsme se podepsali do kroniky, rozdali si diplomy a odměny, poděkovali za pěkně připravené programy a slíbili, že za rok přijedeme zase:)

Doučování ke zmírnění negativních dopadů výluky prezenční výuky způsobených pandemií COVID-19 je financováno MŠMT ze státního  rozpočtu ČR (Národní plán doučování). Na realizaci pobytového kurzu dotací ve výši 10 000 Kč přispělo Město Rakovník, projížďku na koních jsme mohli absolvovat díky sponzorskému daru firmy RAVOS, s.r.o.

MOC DĚKUJEME