Jak mluví les - Den s křivoklátskými lesníky

V týdnu od 17. do 26. června 2019 se všichni žáci základní školy, základní školy speciální a mateřské školy seznámili s cílem chystaného výletu: křivoklátskými lesy. V pondělí 24. června pak v rámci „Dne s křivoklátskými lesníky“ všichni zažili „Jak mluví les“.

2.9.2019 09:49 / Alena Vožehová

Křivoklátské lesy totiž tvoří nejrozsáhlejší komplex lesů nižších poloh ve vnitrozemí ČR, střední tok Berounky vytváří krajinu, ve které se zachovalo velké množství přirozených typů vegetace. A proto je toto území chráněnou krajinnou oblastí a zároveň i biosférickou rezervací v rámci programu MaB a také ptačí oblastí v rámci soustavy Natura 2000.

V pondělí 24. června v rámci „Dne s křivoklátskými lesníky“ všichni zažili „Jak mluví les“. Lesní pedagogové pod vedením paní Taťány Friebertové (Informační a vzdělávací středisko Lesů ČR Křivoklát) připravili vzdělávací program v okolí lovecké chaty Emilovna u Karlovy Vsi. Na celkem osmi stanovištích děti prostřednictvím praktických činností a s využitím řady pomůcek, obrázků a modelů získaly velké množství nových poznatků o lese, zvířatech a rostlinách v něm. Z přírodních materiálů si navíc vyrobily několik drobností na památku.

Následující den si děti ve třídách o svých zážitcích povídaly a různými způsoby je výtvarně zpracovaly. Všem se program moc líbil, protože učení „o lese v lese“ je daleko zábavnější než učení v lavicích a také množství informací, které si děti díky vlastní zkušenosti zapamatují, je daleko větší. Prostřednictvím aktivit předcházejících vlastnímu programu i reflexe a diskuse následujících po výletu, ale hlavně díky přímému kontaktu s přírodou v lese a setkání s lesníky, kteří se o les starají, si žáci lépe uvědomili velký význam lesa a nutnost jeho ochrany. Program se mohl uskutečnit i díky finanční spoluúčasti Města Rakovníka ve výši 3.580,-Kč.

Děkujeme!