Na prohlídce Legiovlaku na vlakovém nádraží v Rakovníku

Právě v tomto roce dorazil do Rakovníka Legiovlak. Tento vlak brázdí naše železnice od roku 2015 a jeho zvláštnost je v tom, že na jednou navštívené stanice se už nevrací. Proto jsme využili této jedinečné možnosti v Rakovníku a šli si vlak prohlédnout.

17.12.2018 14:31 / Milada Loudová

Tento vlak je vlastně pojízdným muzeem zaměřeným na historii čs. legií v Rusku. Pro děti, zvláště pro ty menší, je těžké toto období a význam legií pochopit, proto jsme si ve škole jen velice málo v souvisosti s oslavami 100. výročí vzniku republiky přijatelnou formou o legionářích vyprávěli. Děti ale pochopily, že tento vlak byl vlastně domovem pro "vojáky". Byl to momentální domov, kde se hlavně bydlelo. Byla tam noclehárna, prodejna, pošta, sklad zbraní a jídla, sídlo štábu, vagon pro nemocné a raněné, ale také pivovar. Průvodce a lidé okolo byli oblečeni do legionářské unifromy, které se tehdy používaly. Děti si přiblížily život vojáků na trati v těžko představitelných podmínkách plných hladu a kruté zimy, ale s nadějí na návrat domů. Cílem Legiovlaku je upozornit na významnou úlohu čs. legií v první světové válce.