Pobytový ekologický výukový kurz pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami Ptačí putování

V době od 21. září do 23. září 2016 se celkem 17 žáků základní školy speciální a střední školy – praktické školy dvouleté zúčastnilo pobytového kurzu v Naučném středisku ekologické výchovy Kladno-Čabárna.

25.10.2017 09:32 / Alena Vožehová

Všichni žáci se dle svých aktuálních možností a s podporou pracovníků školy i NSEV zapojili v průběhu kurzu do všech aktivit.
Navštívili Medvědárium v zahradě kladenského zámku. O dvě medvědice Martu a Míšu se tu starají právě pracovníci NSEV Čabárna a záchranné stanice AVES. Děti kladly spoustu zvídavých otázek a dověděly se zajímavé informace o životě medvědů, jejich rozšíření, potravě, zvycích i o tom, jak se medvědice do kladenské zámecké zahrady dostaly. Nakonec z bezpečné vzdálenosti medvědici Martu nakrmily připraveným ovocem a zeleninou.
Při další exkurzi ve Vodním parku Lážnovský si žáci prohlédli různé vodní živočichy a rostliny, nejvíce je zaujaly labutě černé.
Podívali se také do záchranné stanice AVES – tady byli svědky toho, jak v některých případech náš současný způsob života negativně ovlivňuje život zvířat přirozeně žijících ve středních Čechách, a zároveň i toho, jak člověk dokáže zraněným dravcům i dalším zvířatům pomoci.
Při ekologickém výchovném programu Člověk a zvířata se žáci rozdělení do čtyř skupin stali pracovníky čtyř záchranných stanic a prakticky si vyzkoušeli pomoc různým způsobem zraněným zvířatům (plyšáčkům). Seznámili se s nejčastěji se vyskytujícími případy zranění živočichů, s vybavením potřebným k jejich záchraně a provozem záchranné stanice. Každá skupina vyrobila model záchranné stanice a ostatní děti seznámila s její činností a popsala svůj postup záchrany vybraného zraněného zvířete (např. sova, kachna).
V rámci programu Vyrábíme ze dřeva žáci s pomocí vyrobili celkem šest ptačích budek. Počítáme s tím, že v hodinách pracovního vyučování ve školní dílně vyrobíme ještě další budky a rozmístíme je v areálu školy a školní zahrady.
Večer děti venku poslouchaly zvuky noční přírody a z nahrávky poznávaly hlasy různých ptáků. Před spaním jsme si všichni společně povídali o tom, co jsme prožili, a naslouchali příběhům vrabčí rodinky předčítaným z knížky. Po celou dobu pobytu měli žáci k dispozici různé knihy, atlasy, pracovní listy, omalovánky, obrázky, strukturované úkoly, pexesa a výukové aplikace zaměřené na téma ptáků – s nimi mohli ve volných chvílích sami nebo s pomocí pedagogů pracovat.
Pobytový kurz byl pro všechny zúčastněné přínosem – někteří z žáků měli poprvé možnost strávit několik dní bez přítomnosti svých rodičů. U těch, kteří se podobného pobytu zúčastnili již v minulých letech, byl vidět pokrok v samostatnosti i zapojení do společných aktivit. A pedagogičtí pracovníci mohli děti poznat i v jiném než školním prostředí. Motivační název pobytu Ptačí putování jsme i díky finančnímu příspěvku Města Rakovníka v celkové výši 11 500 Kč beze zbytku naplnili a těšíme se, že si třeba hned v příštím školním roce pobytový kurz zopakujeme. Děkujeme.