ČESKÝ JAZYK pro 6. a 7.ročník a VV

Instrukce:
Dobrý den, posílám další cvičení z českého jazyka. Ten, kdo má tiskárnu, si je vytiskne a vypracuje přímo do listu, ostatní si vše musejí přepsat do školního sešitu. V prvním cvičení je vaším úkolem najít dva různé významy slov a využít je následně správně ve větách.
Dále se naučte zpaměti (někteří je budou pouze opakovat) vyjmenovaná slova po P. Zda jste si je osvojili správně, si ověříte hned ve 3. cvičení - doplňujte i/y.
V tomto týdnu bychom společně také malovali. Nakreslete mi tedy váš oblíbený hrneček, ze kterého doma pijete. Pokuste se zachytit jeho skutečný tvar, pozorujte všechny detaily. Až se zase sejdeme ve škole, obrázek mi odevzdáte.
Přeji klidné dny, zdraví paní učitelka Katka Čermáková.

PS: níže Vám kopíruji i odkaz na vypracování úkolů v příloze. Je to totéž :-) PŠ :-)

Pav

1. Užij daná slova ve dvou různých větách tak, aby v každé větě mělo úplně jiný význam:

Z Á M E K

M Y Š

H O U B A

L I S T

1. Základní vyjmenovaná slova po P a příklady slov od nich odvozených:
  • pýcha, pyšný, přepych, pýchavka,
  • pytel, pytlík, pytlák, strašpytel,
  • pysk, ptakopysk,
  • netopýr,
  • slepýš,
  • pyl, pylový, opylovat,
  • kopyto, kopýtko, sudokopytník, lichokopytník,
  • klopýtat, klopýtnutí,
  • třpytit se, třpyt, třpytka,
  • zpytovat, nevyzpytatelný,
  • pykat, odpykat,
  • pýr, pýří,
  • pýřit se,
  • čepýřit se.

Dále píšeme Y v některých slovech cizího původu, například pyžamo, pyrotechnika, pyré, pyramida, Pyreneje.

Pozor na stejně či podobně znějící slova s různým významem:

pykat (nést za něco trest)

pikat (ve hře na schovávanou)

slepýš (beznohá ještěrka)

slepíš (tvar slovesa slepit)

pýcha (povýšenost)

píchá (bodá)

opylovat (přenést pyl z jednoho květu na druhý)

opilovat (obrousit)

1. Procvičování, doplň i/y:

rybářova třp-tka, p-šný jako páv, zp-tovat svědomí, p-lný student, houbař našel p-chavku, p-tel cementu, přep-chový hotel, nevyzp-tatelné chování, strach z netop-rů, p-lník na nehty