Projektový den -ukázka práce záchranáře -12. 2. 2020 a 14. 2. 2020

Budoucí zdravotní záchranář Radek Rozkovec, studující poslední ročník Technické univerzity v Liberci-Fakultu zdravotnických studií, absolvent mnoha praxí a stáží u záchranářů, navštívil dvakrát naší školu, aby seznámil žáky s prací záchranáře.

2.3.2020 08:06 / Petra Vitvarová

Budoucí zdravotní záchranář Radek Rozkovec, studující poslední ročník Technické univerzity v Liberci-Fakultu zdravotnických studií, absolvent mnoha praxí a stáží u záchranářů, navštívil 12.2.2020 a 14.2.2020 naší školu, aby seznámil žáky s prací záchranáře.

Nejdříve se ptal žáků na to, kdo je to záchranář a kde jej můžeme potkat.  Poté se zabývali možnými příčinami stavů vyžadující poskytnutí neodkladné první pomoci (úrazy, infarkt, mrtvice, epileptický záchvat, hypoglykemie). Dále si žáci připomněli obvazové techniky, postup při podání první pomoci a resuscitaci. Každý žák i žákyně měli možnost vyzkoušet si nepřímou srdeční masáž a dýchání z úst do úst. Radek si také připravil prezentaci, ve které se zaměřil na leteckou záchrannou službu, potápěčský záchran. kurz, výjezd sanitky,  sanitku a její vybavení, běžné vybavení záchranáře a také operační středisko záchranné služby.

Ke konci projektového dne si žáci společně s budoucím záchranářem shrnuli získané informace. Všichni zúčastnění měli dostatečný prostor pro možné dotazy a zajímavosti týkající se života záchranáře.

Žáci během výkladu a názorného předvedení první pomoci s odborníkem spolupracovali s nadšením.

Radek Rozkovec byl skvěle připravený a schopen vcítit se do potřeb a možností/schopností všech žáků naší školy.