Pobytový ekologický výukový kurz "Příroda všemi smysly"

Tři dny na přelomu září a října strávilo celkem čtrnáct žáků základní školy speciální v Naučném středisku ekologické výchovy Kladno - Čabárna, o. p. s.

8.10.2020 21:09 / Alena Vožehová

Cestou na Čabárnu jsme se zastavili na kladenském Sletišti a s velkým nadšením vyzkoušeli jízdu na ponících. Instruktorky Jezdeckého klubu Merci, z. s. mají zkušenost s klienty s různými handicapy a tak poníci pod jejich vedením a s pomocí pedagogických pracovníků povozili všechny žáky - i ty, kteří to původně pro svůj velký strach a nejistotu považovali za zcela vyloučené. Byl to pro ně opravdu velký zážitek. Odměnou pro poníky byla mrkev, jablka a sušené pečivo, které jsme jim přivezli a také hned dali ochutnat.

Hned po příjezdu a ubytování jsme vyrazili do Záchranné stanice AVES, z. s., která se stará o zraněné a opuštěné živočichy z volné přírody (nejčastěji se jedná o ptáky s křídly zraněnými po střetu s dráty elektrického vedení nebo s automobilem) a také chová původní česká plemena domácích zvířat. O svých zážitcích žáci napsali a domů maminkám, tatínkům a sourozencům poslali krásné dopisy se spoustou obrázků.

V rámci ekologického výukového programu „Život ve vodě a kolem ní“ se děti staly výzkumníky a prozkoumaly život v drobných tocích v okolí střediska, vyzkoušely si určit čistotu vody a seznámily se s některými živočichy žijícími ve vodě nebo v její blízkosti. Při „Hře na záchrannou stanici“ si vyzkoušely práci ošetřovatelů na záchranné stanici a dozvěděly se, jak pečovat o zraněná zvířata. Na naučné stezce procházející Vodním parkem Čabárna Lážnovský si děti v rybnících, okrasných jezírkách i potoce prohlédly další vodní zvířata. Cestou odpovídaly na spoustu zvídavých otázek, týkajících se toho, co během dvou dnů poznaly a zažily.

Večer jsme si opékali buřtíky a společně zpívali u ohníčku nebo diskota(n)čili. A těsně před odjezdem byli všichni žáci odměněni drobnými dárky od firmy Eberspächer spol. s r. o.

Pobytový kurz byl pro všechny zúčastněné přínosem: všichni žáci se dle svých možností a s podporou pracovníků školy i NSEV zapojili do všech aktivit a někteří měli vůbec poprvé možnost strávit několik dní bez přítomnosti svých rodičů. U těch, kteří se pobytu zúčastnili již poněkolikáté, byl vidět výrazný pokrok v samostatnosti i zapojení do společných aktivit. Pedagogičtí pracovníci mohli děti poznat i v jiném než školním prostředí.

Pobytový ekologický kurz jsme si užili i díky dotaci z rozpočtu Města Rakovníka.

Děkujeme.