Pobytový ekologický výukový kurz PŘÍRODA KOLEM NÁS

Tři dny a dvě noci v době od 4. do 6. října 2023 strávilo celkem 24 žáků ZŠ speciální v doprovodu osmi učitelů a asistentů v Naučném středisku ekologické výchovy Kladno - Čabárna.

7.10.2023 12:31 / Alena Vožehová

Cestou na středisko jsme se zastavili na kladenském Sletišti, tam nás na jízdárně povozili koníci Lekor, Rony a Lili z Jezdeckého klubu MERCI, z. s. Po příjezdu na Čabárnu jsme si společně prohlédli Záchrannou stanici AVES, prošli se po okolí střediska a večer si opekli buřty, zazpívali u táboráku a zažili opravdovou ohňovou show v podání Míši Bereczové a jejích rytířů. O všech zážitcích jsme napsali dopisy domů.

Druhý den ráno se děti rozdělily do dvou skupin. Jedna skupina dětí se ponořila do Poznávání louky všemi smysly: děti na louce hledaly květy, listy a plody různých barev a zaplnily jimi papírovou paletku, očichaly a ochutnaly z bylinkové zahrádky všechno, co právě rostlo, sluchem z nahrávky poznávaly podle zvuku hlasů různé obyvatele louky, skládaly motýlí puzzle. Děti z druhé skupiny spolu s lektory prozkoumaly Život ve vodě a kolem ní: síťkami lovily drobné vodní živočichy a seznamovaly se s rostlinami, které ve vodě a její blízkosti rostou, zjišťovaly, jak se voda v přírodě čistí, mluvily o důležitosti vody pro všechno živé. Odpoledne jsme všichni vyráběli ruční papír. A pak společně s lektorem Luďkem Horou do volné přírody vypustili jednoho z kalousů ušatých odchovaných na záchranné stanici. Po absolvování trasy vyznačené fáborky a splnění řady úkolů jsme našli poklad a celý večer protančili na diskotéce.

V pátek dopoledne jsme společně zavzpomínali na všechno, co jsme v uplynulých dnech prožili. Všichni, kteří se pobytu zúčastnili, si zasloužili medaili (medaile z keramické hlíny vyrobili starší žáci už ve škole), diplom a malou odměnu.

Děkujeme rodičům za projevenou důvěru, se kterou nám své děti svěřili, dětem za to, že celý pobyt zvládly, lektorům NSEV za skvěle připravený program a trpělivost a Městu Rakovník za finanční dotaci ve výši 11.850 Kč, kterou se na realizaci kurzu podílelo.